Autor:
Henry Narits

Neurokõne abil saab kuulata ERR-i uudisteportaali artikleid

Alates 14. oktoobrist saab Eesti Rahvusringhäälingu uudisteportaalis kuulata eestikeelseid artikleid tänu Tartu Ülikooli keeletehnoloogide loodud tarkvarale Neurokõne. Loe uudist ka ERR-is.

Arvutiteaduse instituudi keeletehnoloogia uurimisrühma arendatud Neurokõne on närvivõrkudel põhinev eestikeelse kõnesünteesi tarkvara, mis pärjati 2022. aastal ka avaliku sektori parima digiteenuse auhinnaga. Kõnesüntees oskab jäljendada kümne erineva kõneleja häält. ERR-is on neist kasutusel Meelise-nimeline hääl.

Tartu Ülikooli rakendusliku keeletehnoloogia juhi Liisa Rätsepa sõnul on keeletehnoloogia uurimisrühm kõnesünteesi arendades alati mõelnud eri kasutusvõimaluste peale ja lootnud, et Neurokõne jõuab ühel päeval ka uudiseportaalidese. „See on ühtaegu suur tunnustus meie pikaajalise töö kvaliteedile ja oluline samm muuta uudised kättesaadavamaks,“ lausus Rätsep.

Keeletehnoloogia uurimisrühm jätkab Neurokõne arendamist ja peatselt valmivad ka uued lahendused. „Mõne kuu jooksul on oodata mobiilirakendust, mis võimaldab kuulata nutiseadmetes eestikeelseid tekste. Vaegnägijatele annab see võimaluse kasutada kõnesünteesi ekraanilugeja häälena,“ ütles Rätsep. Ta märkis, et lisaks eestikeelsetele sünteeshäältele on olemas ka võrukeelne. Uurimisrühm töötab selle nimel, et lisada tulevikus lahendusele soome-ugri keeli ja ka eesti keele murdeid.

Proovi Neurokõnet ise järele.

Loodusvaatluste maraton

Kodanikuteaduse seminaril räägitakse, kuidas rikastab avalikkuse kaasamine teadustööd

Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu preemiate laureaadid

Presidendi kultuurirahastu preemiad pälvisid Hedvig Tamman ja Liisa Rätsep

Doktorantuur

Registreeru karjäärikonverentsile „Doktorikraadiga uutesse kõrgustesse!“