Õppetoolid
Arvutiteaduse instituudi teadlased Google Scholaris ning ETISes.
Andmeteaduse õppetool
Selles õppetoolis tegeletakse andmekaeve, masinõppe, algoritmide, bioinformaatika ja arvutusliku neuroteadusega. Selle rühma teadlased aitavad näiteks bioloogidel uurida tüvirakkude arengut ja varakult tuvastada vähi taastekke ohtu, lisaks tegeletakse muuhulgas ka aju erinevate käitumismustrite analüüsiga, masinõppe ning tehisintellektiga seotud küsimustega.
Bioinformaatika
Arvutuslik neuroteadus
Arvutigraafika ja virtuaalreaalsuse labor
Masinõpe
ELIXIR
Suurandmete uurimisrühm
Programmeerimiskeelte ja -süsteemide õppetool

Programmeerimiskeelte teadlased otsivad viise, kuidas aidata programmeerijatel programmide kvaliteeti tõsta. Näiteks uuritakse võimalusi programmist vigade leidmiseks ilma, et peaks programmi käivitama ja erinevaid kasutusviise läbi proovima - tegeletakse programmi omaduste matemaatilise tõestamisega, mis on oluline kriitilise tähtsusega süsteemide juures. Teise suunana uuritakse erinevaid programmeerimisvõtteid ning probleemide ja lahenduste kirjeldamise viise, mis võivad saada aluseks uutele ja parematele programmeerimiskeeltele.
Programmeerimiskeeled ja süsteemid
Programmeerimise didaktika ja MOOC-id
Tarkvarateaduse labor
Andmeturbe ja teoreetilise arvutiteaduse õppetool

Interneti järjest laiem levik on kahtlemata väga positiivne nähtus, kuid sellel on ka oma varjukülg - oht, et keegi "kuulab pealt". Selle vastu aitab vaid järjest kavalamate privaatsuse säilitamise ning andmete turvamise meetodite välja töötamine ning siin on oluline roll ka teoreetilisel arvutiteadusel. Tartu Ülikooli teadlased on olnud seotud nii ID-kaardi, e-valimiste kui X-tee valmimisega, mis kõik on aidanud panna Eesti maailmakaardile innovaatilise IT-riigina. Krüptoloogia võimalused ei ole piiratud aga vaid üksikkasutajatega. Üheks praeguseks peamiseks uurimisteemaks on privaatsed ühisarvutused, mis võimaldaks oluliselt soodustada konkureerivate firmade koostööd läbi ühise andmeanalüüsi, säilitades sealjuures konfidentsiaalsuse (nt klientide käitumismustrite uurimine kaubanduses vms).
Krüptograafia
Algoritmid ja teooria
Kodeerimisteooria ja infoedastus
Tarkvaratehnika ja infosüsteemide õppetool
Tarkvaratehnika ja infosüsteemide töögrupp uurib, kuidas luua ja säilitada väga suuremahulisi tarkvarasüsteeme, mis vastavad ettevõtete ärivajadustele. Koostöös mitmete Euroopa ja Austraalia ülikoolidega arendatakse erinevaid meetodeid ja vahendeid ettevõtete töö efektiivsuse tõstmiseks, aga ka tarkvarasüsteemide kasumlikkuse analüüsimiseks, mis aitab ettevõttel hinnata uue süsteemi loomisega seotud majanduslikku mõju. Lisaks uuritakse võimalusi, kuidas automaatselt leida vastuolulisi ja üleliigseid andmeid infosüsteemidest nii, et kasutaja ei peaks kunagi samu andmeid kaks korda sisestama.
Tarkvaratehnika ja infosüsteemid
Hajussüsteemide õppetool

Mida teha juhul, kui lahendatav arvutuslik ülesanne on nii suur, arvutusmahukas ja aeganõudev, et ühest arvutist selle lahendamiseks ei piisa? Enamik tänapäevaseid protsessoreid on mitme tuumaga, mis töötavad paralleelselt. Hajussüsteemide töörühmas uuritakse, kuidas efektiivselt paralleliseerida algoritme ja programme; kuidas rakendada arvutustes näiteks Sony PlayStation 3 rakuprotsessoreid, arvutifarme ja -gride, pilvearvutussüsteeme ning kasvõi sõprade arvuteid ja mobiile, ühendades need suvalise kiirteavitusprogrammi (IM, Pidgin, Skype jt) toel. Lisaks tegelevad mobiili- ja pilvearvutuste labori teadlased asjade interneti vallas uute innovatiivsete lahenduste loomisega (nt ressursisäästlik nutikas kodu, mis varustatud eakate hoolekande jaoks vajalike lahendustega).
Hajussüstemid
Mobiili- ja pilvearvutuste labor
Värkvõrgu labor
Intelligentsete transpordisüsteemide labor
Keeletehnoloogia õppetool
Masinõpe ja andmekaeve tekstilistel andmetel, masintõlge ühest inimkeelest teisse, pikast dokumendist lühikese sisukokkuvõtte koostamine, eestikeelse teksti automaatne grammatikakontroll, sõnatähenduste ja lause struktuuri analüüs - need on mõned probleemid, mille uurimise ja lahendamisega tegeleb keeletehnoloogia töörühm. Meie töö koosneb teoreetilistest uuringutest ning parimate lahenduse otsimisest seni lahendamatutele probleemidele, ning samuti praktilistest lahendustest ning koostööprojektidest ettevõtete ning avalike asutustega.